AKTUALNOŚCI

Ponad 48 miliardów złotych – tyle wart jest rynek marek własnych w Polsce szacują specjaliści, których można było posłuchać podczas IV Targów i Konferencji Future Private Labels w Targach Kielce. Edycja 2017 wydarzenia, które kompleksowo mówi o sektorze marek własnych – od producentów produktów, po ich opakowania i strategie promocji – zgromadziła 70 wystawców z 7 krajów: Polski, Włoch, Rosji, Ukrainy, Czech, Niemiec, Węgier. W pierwszym dniu targów odbyła się Konferencja Future Private Labels, którą poprowadził nasz przedstawiciel Andrzej Wojciechowicz, ekspert rynku FMCG.

Wiele miejsca poświęcono interesującym prognozom rynku do roku 2020. Szczegółowe badania prezentowała, jak w latach poprzednich, agencja PMR. Magdalena Szot, analityk rynku handlu detalicznego mówiła o optymistycznych rokowaniach sektora private labels. Dynamika rynku w porównaniu z realną konsumpcją w Polsce i PKB  wypada w prognozach na najbliższe lata nawet powyżej PKB. Marka własna jest dziś widoczną grupą produktową, a w najbliższych 3 latach będzie umacniać swą pozycję, poprawiając jakość i rozszerzając ofertę produktową, by sprostać bieżącym oczekiwaniom klientów.
Z prezentowanych badań wynika również, że sklepami, w których Polacy najczęściej robili zakupy w pierwszym kwartale 2017 roku była – Biedronka, Lidl i lokalne sklepy osiedlowe. Okazuje się, że czynnikami wciąż sprzyjającymi marce własnej w Polsce są takie przyzwyczajenia zakupowe Polaków jak: skłonność do zakupów, zakupy blisko domu lub pracy, coraz ważniejsza jakość kupowanych produktów, smartshoping.